Приживе той не харесвал дома си, днес обаче наследниците му почитат сградата като храм
Паулина Александрова


Родният дом на легендарния пловдивски архитект Христо Пеев на ул. Станислав Доспевски. Сградата днес е забележителна с осанката си и формите си и е обитавана от преките наследници на големия пловдивчанин. Който е проектирал много сгради в Пловдив, между които и старият Пионерски дом до Протестантската църква. Съпругът на една от дъщерите му с тъга споделя, че след ремонта са я направили на нищо. Негово хоби е било съзерцаването на красивите къщи. Старинната архитектура е била произведение на изкуството според Христо Пеев. Всеки свободен ден той прекарвал в Стария град и снимал къщи за собствено удоволствие, без да подозира, че по-късно те ще спомогнат за цялостното реставриране на Старинния Пловдив. В своя труд "Пловдивската къща през епохата на Възраждането" той помества тези фотографии, заедно с издирени скици и планове на къщите. С помощта на книгата му се правят множество реставрации и реконструкции на старинни сгради, от които най-популярна е възстановката в средата на 70-те години от арх. Петър Дикиджиев на Балабановата къща.
Цялата история може да прочетете на
КАПАНА.БГ

Какъв роден дом! Арх. Христо Пеев е роден в Поморие през 1893 г! В Пловдив живее от 1920-те, прочетете малко, преди да си съчинявате небивалици!
Реставраторската практика, а и теория в Пловдив, зачената от арх. Никола Мушанов и Пейо Бербенлиев, пръкнала се в една стаичка на Ламартин с Вера Коларова и Петър Дикиджиев (ИПК-НИПК) придоби висота на и над световно равнище, сравнено с Германия, Полша и Италия за двайсетина години (70-те и 80-те) до внушителното предприятие на ул. П.Р.Славейков 32. Бидейки изцяло на държавния бюджет тя изгасна с промените. Sic Transit Gloria Mundi.
За краткост казвате „най-популярна е възстановката в средата на 70-те години от арх. Петър Дикиджиев на Балабановата къща“. По-пълна версия на истината е, че златните ръце на висококвалифицирани майстори-дюлгери, зидари, мазачи, дърводелци, резбари, художници реконструираха под методическото ръководство и по детайлните работни чертежи от арх. Петър Дикиджиев Къщата Хаджи Лампша (Лампси’, арнаут ‘ристиенин)